Sanatorium – wypoczynek i kuracja w jednym

Sanatoria w Polsce cieszą się dużą popularnością szczególnie wśród społeczeństwa w starszym wieku oraz osób wymagających terapii rehabilitacyjnej po przebytych urazach. Kilkutygodniowe turnusy rehabilitacyjne połączone z relaksem i wypoczynkiem, umożliwiają skuteczną regenerację organizmu, zniwelowanie dolegliwości bólowych oraz poprawę sprawności fizycznej.

Jak wybrać najlepsze sanatorium?

Podstawowym czynnikiem decydującym o wyborze sanatorium jest jego lokalizacja oraz warunki środowiskowe. Kuracjusze mają do wyboru m.in. sanatorium w górach, nad morzem, nad jeziorem lub na terenach nizinnych. Ośrodki sanatoryjne zlokalizowane są zazwyczaj w spokojnych miejscach, z dala od zgiełku, co wpływa na komfort pobytu. Kolejnym wyznacznikiem determinującym wybór sanatorium jest zakres oferowanych usług. Sanatorium wyposażone jest m.in. w sprzęt rehabilitacyjny, urozmaiconą siłownię oraz basen. Dodatkowo do dyspozycji kuracjuszy dostępne bywają kriokomory, sauny lub zajęcia indywidualne z rehabilitantami. Ponadto profesjonalny personel medyczny świadczy usługi 24 godziny na dobę. Tereny pobliskie sprzyjają spacerom oraz aktywnemu wypoczynkowi. Dodatkowym atutem lokalizacji sanatorium jest zdrowe powietrze, nieskażone miejskim smogiem. Dużą popularnością cieszą się sanatoria posiadające centrum SPA, dysponujące nowoczesnym sprzętem oraz wykwalifikowanym personelem. 

Jak spędzić czas w sanatorium?

Pobyt kuracjuszy w sanatorium charakteryzuje się zorganizowanym i usystematyzowanym czasem. Program dnia precyzyjnie określa m.in. godziny wydawania posiłków, przeprowadzania zajęć grupowych oraz realizacji zabiegów rehabilitacyjnych. Do dyspozycji kuracjuszy sanatorium udostępnia pokoje hotelowe, których standard można określić jako średni lub wyższy. Dodatkowym atutem w zakresie organizacji czasu uczestników turnusów rehabilitacyjnych jest możliwość uczestnictwa w wycieczkach fakultatywnych organizowanych przez sanatorium. Wycieczki autokarowe organizowane są zarówno do pobliskich miejsc kultury (m.in. muzea, wystawy, zwiedzanie okolicznych atrakcji), jak i do miast zagranicznych sąsiednich państw. Posiłki serwowane przez sanatorium stanowią kaloryczną i urozmaiconą dietę.

Pobyt w sanatorium dedykowany jest dla każdego bez względu na wiek i kondycję zdrowotną. Kilkutygodniowy turnus sanatoryjny sprzyja regeneracji organizmu, zmniejszeniu objawów bólowych dolegliwości zwyrodnieniowych oraz poprawia samopoczucie psychiczne uczestnika. Dodatkowym atutem jest możliwość aktywnego lub biernego wypoczynku w kontakcie z przyrodą.